ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Совети и објаснувања

Go down 
АвторПорака
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Совети и објаснувања   Пет 31 Окт 2008, 7:06 pm

Оваа тема ја отварам со цел подобрување на квалитетот на постовите ( мислењата ) за да се разјаснат односно дообјаснат некои работи кои не се ни јасни преку примери.Сите прашање кои ке бидат поставени ке бидат разјаснети тука,на едно ( оваа ) место.Доколку нареден пат ке има потреба од објаснување,тука ке го има објаснувањето,да не се лута по темите и да се бара.Така да постепено од ден на ден ке биде разјаснет секој сегмент од функциите на овој форум.Тука ке биде и објаснувано,одговарано и на прашањата на темите ПРАШАЊА ДО ... .Добредојдени се прашањата од секаков вид на проблеми околу постирањето,како и одговори од било кој форумџија кој ја разбира поставената проблематик.Не срамете се.
ПС.Корисно за поновите форумџии,да не речам тазе,кои некако срамежливо постираат на ФОРУМОТ Е НАШ.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“


Последната промена е направена од GokaGrozni на Нед 07 Дек 2008, 12:35 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: ЦИТИРАЊЕ   Пет 31 Окт 2008, 7:16 pm

Цитирањето е еден омилен да не речам потребен дел на секој форумџија.сосем лесен процес.Но доколку се сака да се од 5-6 цитирани поста да се одбере 1 или 2 тука најчесто се појавува проблем.ке дадам еден пример,нека колегите не ми забележат што баш токму нив ги зимам за пример.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: ПРИМЕР-ЦИТИРАЊЕ 1   Пет 31 Окт 2008, 7:18 pm

GokaGrozni напиша:
toise напиша:
Тања напиша:
Бе Перо напиша:
toise напиша:
Бе Перо напиша:
Тања напиша:


Да ојш в Џез Ин
и не излегви три дена
ќе научиш

Охрид далеку е
А до толку знам
Не ми се исплати.
дојди до охрид и после имаш пијање на моја сметка и смештај ако сакаш?
Чим е таква работата, доаѓам. :D Ќе си платам јас, нормално. :D
Тоа место сите ми го фалат, а не сум бил.
И Тања сигурно ќе биде пријатно изненадена од ова. :D
А има и други кандидати за Џез Ин, како што гледам на Тупалка, ајде! :D

Јас се пријавувам за водач на патот :D
Их, што спомени имам од тоа место, ееееј.... Еднаш на Нина Симон и на маса сум играла! lol! lol! lol! lol!
и јас имам на маса играно само не знам на која песна,инаку ајде малку реклама местоно е супер за опуштање
Го молам наредниот да ме цитира,и сите заедно да си ги облечеме нашите FANY капчиНа ( jocolor ) и да одиме во Охрид и тоа да играме на маси и џез по свадби и така изџезани да играме на автобуска ( за разделба ) и то џез до ЈутарЊи часови
Еве, јас ќе бидам јунакот што ќе те цитира! jocolor
Инаку, тоа играње на Тања по маси плаче за на YouTube lol!
Значи идеме сите, на чело со Тоисе!

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: ПРИМЕР-ЦИТИРАЊЕ 2   Пет 31 Окт 2008, 7:24 pm

[ quote="GokaGrozni" ][ quote="toise" ][ quote="Тања" ][ quote="Бе Перо" ][ quote="toise" ][ quote="Бе Перо" ][ quote="Тања" ]

Да ојш в Џез Ин
и не излегви три дена
ќе научиш[ /quote ]


Охрид далеку е
А до толку знам
Не ми се исплати.[ /quote ]

дојди до охрид и после имаш пијање на моја сметка и смештај ако сакаш?[ /quote ]
Чим е таква работата, доаѓам. :D Ќе си платам јас, нормално. :D
Тоа место сите ми го фалат, а не сум бил.
И Тања сигурно ќе биде пријатно изненадена од ова. :D
А има и други кандидати за Џез Ин, како што гледам на Тупалка, ајде! :D[ /quote ]


Јас се пријавувам за водач на патот :D
Их, што спомени имам од тоа место, ееееј.... Еднаш на Нина Симон и на маса сум играла! lol! lol! lol! lol![ /quote ]

и јас имам на маса играно само не знам на која песна,инаку ајде малку реклама местоно е супер за опуштање[ /quote ]Го молам наредниот да ме цитира,и сите заедно да си ги облечеме нашите FANY капчиНа ( jocolor ) и да одиме во Охрид и тоа да играме на маси и џез по свадби и така изџезани да играме на автобуска ( за разделба ) и то џез до ЈутарЊи часови[ /quote ]
Еве, јас ќе бидам јунакот што ќе те цитира! jocolor
Инаку, тоа играње на Тања по маси плаче за на YouTube lol!
Значи идеме сите, на чело со Тоисе!

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: БРИШЕЊЕ НА НЕПОТРБНИ ЦИТАТИ   Пет 31 Окт 2008, 7:41 pm

Доколку се сака да се избрише еден или повеќе цитати се бришат на следниов начин.

GokaGrozni=бриши жолт текст
toise ( 1 цитат )=бриши црвен текст
Тања ( 1 цитат )=бриши плав текст
Бе Перо ( 1 цитат )=бриши лилјаковиот текст
toise ( 2 цитат )=бриши портокаловиот текст
Бе Перо ( 2 цитат )=бриши зелен текст
Тања ( 2 цитат )=бриши темно црвениот текст
Бе Перо ( цитат )=бриши белиот текст

Ајде сега да се малку ВЕЖБА Twisted Evil Twisted Evil

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: ЦИТИРАЊЕ 2   Пет 31 Окт 2008, 9:53 pm

Доколку саката да цитирате дел од текст,без извор на цитираниот го одбирате дел од текстот кој сакате да биде цитиран,го селектирате со глувчето ( потемнува текстот ) и го избирате Quote од менито со алатките.

Цитат :
Тоа би изгледало вака


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: ПОСТИРАЊЕ НА СЛИКИ   Нед 09 Ное 2008, 2:39 pm

Полесен начин на хостирање на слики,каде вие самите одлучувате за големината на сликите.

1.http://imageshack.us/ се оди на овој сајт
2.Се бира сликата од вашиот Персонален Сметач ( ПС )
3.Се дотеруваат посакуваните димензии
4.Се хостира,се праќа на НЕТ..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: ПОСТИРАЊЕ НА СЛИКИ #2   Нед 09 Ное 2008, 2:47 pm

5.Се копира ( copy ) овој дел Hotlink for forums (1)
6.Се постира ( paste ) директно овде во делот за ИСПРАЌАЊЕ НА ОДГОВОР..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Совети и објаснувања   Нед 09 Ное 2008, 2:54 pm

Ајде сега малку да се вежба рас-два-три и чет`ри,и не заборавајте одете преку ВРСКАТА

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Re: Совети и објаснувања   Нед 09 Ное 2008, 11:44 pm

GokaGrozni напиша:
Ајде сега малку да се вежба рас-два-три и чет`ри,и не заборавајте одете преку ВРСКАТА
Абе знам дека е такој!
Потпис такој сам га га постираја!
Ама ичера не ми успеа!
Вратете се на почетокот Go down
Pancho Villa
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 996
Локација : Куманово у центар
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Совети и објаснувања   Чет 13 Ное 2008, 3:30 pm

Morpheus напиша:
GokaGrozni напиша:
Ајде сега малку да се вежба рас-два-три и чет`ри,и не заборавајте одете преку ВРСКАТА
Абе знам дека е такој!
Потпис такој сам га га постираја!
Ама ичера не ми успеа!
само упорност младичу ... ќе си биди , а Гока лееее ..каков чоек се знае
Вратете се на почетокот Go down
http://slobodnotupenje.macedonianforum.net
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: ИНТЕРНЕТ АДРЕСИ   Чет 04 Дек 2008, 5:08 am

Во моментов постојат 4 (четири) интернет адреси кои го поврзуваат и ние сме негови
http://slobodnotupenje.macedonianforum.net/
http://slobodnotupenje.forumotion.com/
www.tupalka.cjb.net
www.tupalka.tk

живели

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Pancho Villa
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 996
Локација : Куманово у центар
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Совети и објаснувања   Вто 09 Дек 2008, 3:04 am

SiNaPsA` напиша:
Во моментов постојат 4 (четири) интернет адреси кои го поврзуваат и ние сме негови
http://slobodnotupenje.macedonianforum.net/
http://slobodnotupenje.forumotion.com/
www.tupalka.cjb.net
Цитат :
www.tupalka.tk


живели
Овака е баш супер
Вратете се на почетокот Go down
http://slobodnotupenje.macedonianforum.net
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Букви   Сре 17 Дек 2008, 2:25 am

За проблемот со непојавување на буквите додека го пишувате вашиот пост, направете како што е објаснето подоле на сликата:


..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Sh..T HAPPENS !!!   Пон 02 Фед 2009, 4:29 am

Проблемот (сра**то, гом**то, чудовиштето и уште многу називи што ги доби „створењето“ :FoRuM: во теков на денешниот ден) повеќе го НЕМА:


После неколку часовно детално испитување на скриптата и на форумот, комуникација со програмери, толкување со креатори на повеќе форуми и после направени два бек-апа на севкупната база на податоци на форумот, проблемот испадна дека бил во едно сликиче кое што стоеше на првата страна од форумот и тоа исто сликиче повикуваше на логирање држ се добро

Сликичето е отстрането и заменето е со друго и повеќе нема да го има тој проблем Ашаколсум

И едно појаснување за постовите и времето на постовите. Бидејќи бек-апот е направен според датумот 28/01/2009 год. ќе ви се појават прочитани постови како непрочитани. За да не мора да ги препрочитувате пак истите постови, изберета ја последната страна од соодветната тема.

Поздрав, и ние сме негови

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: ИЗВИНУВАЊЕ   Пон 02 Фед 2009, 4:57 am

Од екипата на модератори ви должиме едно ГОЛЕМО ИЗВИНУВАЊЕ доколку недостигаат некои ваши постови и ваши промени кои што сте ги направиле после 28.01.2009 год. (аватар, потпис и слично). Во хаосот што настана со проблемот на првата страна на форумот моравме да ја употребиме најнепопуларната мерка >бек-ап< на базата на податоци.

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Совети и објаснувања   Вто 03 Мар 2009, 3:40 am

Од сега па натаму можете да ја мерите брзината на вашиот интернет и преку ФЕН со помош на долниот мини програм. Пожелно е два три по ред да ја мерите брзината и сами да пресметате некоја средна брзина.
..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Совети и објаснувања   Вто 03 Мар 2009, 5:52 pm

За сите оние кои хостираат слики преку IMAGE SHACK им се препорачува максималната големина/резолуција, да не се оди со поголема од оваа што е на сликава .


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
MaJkLcAr
Антивирус на форумот
Антивирус на форумот
avatar

Број на мислења : 82
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Совети и објаснувања   Нед 22 Мар 2009, 12:19 pm

Цитат :
- Форумот е место за средба на луѓе со различни мислења, така што толеранцијата и почитувањето на туѓиот став е многу важна. Однесувајте се пријателски и третирајте го секој член на форумот со основно почитување. Имајте на ум дека за вкусовите не се расправа.Мислењата / постовите не смеат да содржат какви било лични навреди или пораки на омраза и нетрпеливост врз лична, полова, верска, национална и расна основа. Не се дозволува омаложување и дискриминирање на членовите на овој форум, но и на членови од други форуми.

Цитат :
- Секој член лично одговара за содржината на изложеното мислење/став. Постовите се негова сопственост. Доколку членот сака да го дополни или да го измени својот пост, тоа ќе може да го стори самостојно.


Се молат сите членови кои во своите постови имаат делови/реченици кои се косат со правилникот да ги избришат тие делови, човечки е да се погреши но исто така човечки е и да се поправи погрешеното.Истото ке му се случи и на овој пост, ке биде избришан.

ПС.А сега дозволете ми да парафразирам една комунистичка парола.

Цитат :
НА ГЛАСАЊЕ, НА ТРУД
Вратете се на почетокот Go down
http://slobodnotupenje.macedonianforum.net
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Совети и објаснувања   Нед 22 Мар 2009, 12:23 pm

Обџекшн, паролата е на Рацин, не е комунистичка geek

(мала шега, нАли Smile )
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Совети и објаснувања   Чет 26 Мар 2009, 1:24 am

Бидејќи од време на време се случува да има оптоварување на најкористените сервери за хостирање на слики ( www.imageshack.us и www.uptowin.com ), препорачливо е да се користат и други сервери за хостирање.

http://www.freeimagehosting.net/
http://www.pict.com/
http://xs.to/userupload.php
http://www.turboimagehost.com/?
http://www.uploadhouse.com/

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Совети и објаснувања   Чет 26 Мар 2009, 1:29 am

SiNaPsA` напиша:
Бидејќи од време на време се случува да има оптоварување на најкористените сервери за хостирање на слики ( www.imageshack.us и www.uptowin.com ), препорачливо е да се користат и други сервери за хостирање.

http://www.freeimagehosting.net/
http://www.pict.com/
http://xs.to/userupload.php
http://www.turboimagehost.com/?
http://www.uploadhouse.com/


Фала Бе Сики за информацијата, ја мака мачев порано со "images " но сега во последно време го користам "up towin" и бога ми досега немам некои проблеми, но добро е да се има поширок избор па ако запне да знаеме кај да си најдеме Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Совети и објаснувања   Чет 26 Мар 2009, 3:17 am

Venco напиша:
ја мака мачев порано со "images "
Ја го ставив imageshack.us на „црна листа“. Ради тој сајт, многу други сајтови (и ФЕН и ПЕН) ми се кочат при отворање.

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Н О В О !!!   Вто 23 Јун 2009, 4:35 pm

РЕПУТАЦИЈА
Со оваа новина секој член на Форумот е НАШ е ставен на оценување од своите колеги форумџии.
Својата репутација ке си ја проверува во ТупоМетар-от, или во делот на својот пост во еден бар.

Оценувањето го вршиш со претискање на "+" и "-" во постот на било кој член,

можеш во текот на еден ден да оцениш највеќе 3-ца, вклучително со благодарницата

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Н О В О !!!   Вто 23 Јун 2009, 4:56 pm

МУЛТИ-ЦИТАТ
Оваа новина ни дава шанса да цитираме повеќе членови во еден ( свој ) пост.
Се употребива многу лесно и верувам ке наиде на прием од членовите.
Во темата која сакаме да пишуваме и да цитираме 3-4 поста сма редоследно го кликнуваме копчето за мулти-цитат ( се приметува промена на боја на истото копче ),

значи со едно кликнување го селектираме постот за цитат а со второто кликнување веќе постот е диселектиран ( односно нема да се цитира ).
Така кликнуваме на 4-5 поста по еднаш и веднаш потоа кликнуваме на копчето за пишување на постови,

во местото за пишување на постот ги добиваш сите твои избори за цитат.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Совети и објаснувања   

Вратете се на почетокот Go down
 
Совети и објаснувања
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: Правила,прашања и одговори-
Отиди до: