ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

 Теми 
20090126

Со оглед на тоа дека главен приоритет во светот е храната добиена по пат на органско производство, може да се каже дека одгледувањето на калифорниските црви има особен придонес, бидејки производите кои се добиваат притоа имаат голема примена во земјоделството (биохумусот) и во сточарството (протеинското брашно)

1. Хумусот како финален производ добиен со преработка на органските отпадоци
*Подобрување на плодноста на почвата
*Создавање готови асимилативи за растенијата
*Биомелиорациите на почвата
*Зголемување на биогеноста на почвата
*Зголемување на отпорноста...
 
by GokaGrozni - Comments: 5 - Видено е: 9831
20090411

 [ Анкета ]

Анкета #3

Анкета број 3
 
by MaJkLcAr - Comments: 4 - Видено е: 1745
20100110

Дали eRepublic, како online социјално-стратегиска игра, поставува нов репер во виртуелното општество?

Веќе 782 дена на еГраѓанинот му дава моќ, за разлика од реалниот живот, тука можете да ги исполните вашите економски, политички или воени цели како никогаш порано.Зависно од вашата стратегија можете да станете претседател на некоја од еДржавите, политички и економски да давате свој допринос, менувајки закони или со склопување на нови воени сојузи.Можете како менаџер на компанија да имате контрола врз цел еден бизнис, или пак како медиумски монгол, преку свој весник, да ги информирате...
 
by GokaGrozni - Comments: 0 - Видено е: 1004
20091111

Можеби поради поводот, 11-ти ноември ден на ослободување на град Куманово или пак поради најавата од страна на градоначаликот, нешто као слободно-Куманово а можеби и заради сликите ( во слајд-шоу ) кои цело време одеа на видео бимот, на кои го имаше Ј.Б.Тито и карта на поделената С.Ф.Р.Ј. ( онаа со Србија & Црна Гора ), Бајага својот настап го започна со песната Берлин.Доволни беа само првите 3-4 акорди за да се примети дека нешто тука не штима, па добро, кој е човекот позади микс-пултот, да не е фан на серијата...
 
by GokaGrozni - Comments: 3 - Видено е: 812
20090620

 [ Анкета ]

Анкета #5

Анкета #5
 
by MaJkLcAr - Comments: 2 - Видено е: 1175
20090502

 [ Анкета ]

Анкета #4

Анкета #4
 
by MaJkLcAr - Comments: 1 - Видено е: 837
20090330

Кога во 1981 година во својата 36-та година се помина Боб Марли, за жителите на Јамајка беше нешто повеќе од музичар, беше национален херој, политички симбол и олицетворение на многуте аспирации на луѓето со црна боја на кожата, не само од Јамајка туку за сиот трет свет. Judge Not е првиот сингл кој Robert "Bob" Nesta Marley го издава во далечната `62, со него започнува нешто што во тоа време во Кингстон изгледаше безнадежна понуда, синглот ни од далеку не наговестуваше некакво си движење. Малку подоцна...
 
by GokaGrozni - Comments: 3 - Видено е: 933
20090316

 [ Анкета ]

Анкета #2

Анкета #2
 
by MaJkLcAr - Comments: 1 - Видено е: 889
20090121

Радио аматерскиот клуб “Никола Тесла“ од Штип е формиран далечната 1947 година од страна на млади луѓе заинтересирани за електротехниката. Основите цели и задачи на радио клубот од формирањето до денес се поттикнување на интересот на луѓето за радио техниката. Првите чекори во радиоаматерството се прават во конструкторството а во средина на педесетите, благодарение на самоизградениот предавател, започнува ерата на радиооператорската секција.

Од тој период до денес членовите на радио клубот имаат одржано голем број на радио врски со радиоаматери од целиот свет. Водечка активност во радио...
 
by *Venco - Comments: 2 - Видено е: 923
20090121

Глобализацијата е неизбежна, но таа не значи и одродување. До пред некое време, во Скопје не постоеше кафе-бар со македонско име; единствен беше пабот „Тутуноберачите“, а сега не постои ни тој. Во ера на слободно изразување на човековите права, никој никому не може да му забрани како да си го крсти претпријатието/фирмата/компанијата. Ете, дури и во општите именки постои помодност: нешто што порано беше „претпријатие“, сега е „фирма“ или „компанија“, па на возилата на еден приватен авто-превозник ќе видите натпис „Пупе Компани“, чијашто гротескност е непотребно да се коментира....
 
by *evtimos - Comments: 2 - Видено е: 929
20090122

 [ Анкета ]

Анкета #1

Анкета #1
 
by MaJkLcAr - Comments: 7 - Видено е: 667
20090210

Вечната инспирација во уметноста-женското тело,неисцрпна тема подложна на безброј варијации во приказот и субјективно поимање кај секој автор.Опеана во песни,извајана во мермер,опишувана во приказни и секако најотсликувана тема во историјата на сликарството.Убавината на женското тело не го оставила рамнодушен ниеден естета кој трага по идеалните форми,линии и бои во сликата.Македонското сликарство,колку и младо да е во споредба со севкупната историја на светското сликарство,дала свои проблесоци кај повеќе сликари,меѓу кои некои блескаат силно,а некои проблеснуваат со по некое ремек-дело.Така и...
 
by Далила - Comments: 0 - Видено е: 1318
20090128

Млади македонски уметници:Ангел Коруновски(академски вајар).
Пријатно изненадена од успесите на еден наш млад автор морав сознанијата да ги поделам со вас и да ви го претставам онака како јас го доживувам.
Ангел Коруновски е академски вајар роден 1979 година во Велес и со своите неполни 30 години направил уметнички дела и по квантитет и по квалитет повеќе од некои за својот цел уметнички век.Актуелен е во моментов со монументалната скулптура на Филип втори која е поставена(или се поставува)во Битола.
 
by Далила - Comments: 4 - Видено е: 1307
20090121

Среќна сум што можам да ја искажам мојата воодушевеност за некои наши (македонски) млади автори, ликовни уметници (луѓе од мојата професија), и со задоволство ќе ја поделам мојата радост со вас, потенцијални и сегашни вљубеници во уметноста.
Ќе започнам со Маја Џартовска-Хил, родена 1976 г., која има дипломирано во 1999 година на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, а моментално живее и работи во Велика Британија, каде што е мажена за тамошниот фотограф Бенџамин Хил.
Автопортрет
 
by Далила - Comments: 13 - Видено е: 2573
20090121

Пред 14 години, „Пред дождот“ на Милчо Манчевски беше критикуван од некои наши „експерти“ затоа што наводно лошо ја претставил Македонија пред светот. Едно прашање до сите нив: Дали филмот треба да го сфатиме како филм, или како туристичка промоција на некоја земја? Кратко ќе констатирам – филмот раскажува приказна која може да се случува каде било на земјината топка. Мислам, ако Златниот лав на Венецијанскиот филмски фестивал, номинацијата за Оскар и безвременската музика од Анастасија за нив е „лошо претставување пред светот“, тогаш навистина треба да си ги преиспитаат своите критериуми.
 
by *Бе Перо - Comments: 1 - Видено е: 732
 Вратете се на почетокот 
Членови кои го разгледуваат овој форум: Никој
Модератор:Пужи-Мужи
Permissions in this forum:Не можете да испраќате нови теми во форумот
Не можете да одговарате на темите во форумот
-
Отиди до:  
Нови мислења Нови мислења
Нови мислења [ Популарни теми ] Нови мислења [ Популарни теми ]
Нови мислења [ Заклучена тема ] Нови мислења [ Заклучена тема ]
Нема нови мислења Нема нови мислења
Нема нови мислења [ Популарни теми ] Нема нови мислења [ Популарни теми ]
Нема нови мислења[ Заклучена тема ] Нема нови мислења[ Заклучена тема ]
Соопштенија Соопштенија
Global announcement Global announcement
Закачалки Закачалки